Żuławska Kolej Wiślana

Początkowo była to kolejka konna. Pierwszy 5 kilometrowy odcinek, wybudowano w 1891 roku. Niebawem w 1899 roku, powstało Towarzystwo Akcyjne Kolei Wąskotorowych Prowincji Zachodniopruskiej, które energiczniej budowało sieć. Odcinek 45 kilometrowy łączący Sztutowo z Gdańskiem wybudowano w 1905 roku. Trasa ta miała przeprawę promową Mikoszewo - Świbno, a potem w czasie wojny przedłużono linię do Krynicy Morskiej.

Po wojnie w skutek zalania Żuław przez Niemców 2/3 sieci znalazło się pod wodą. Z 38 mostów, tylko 13 było w miarę sprawnych. Po odbudowie kolejka służyła przez wiele lat, aż w 1992 roku, kiedy całkowicie wstrzymano kursy.

Wąskotorową kolej o szerokości torów 750 mm, która łączyła miasteczka Żuław Wiślanych, ostatecznie zlikwidowano w 1996 r. Po 8 latach przerwy, na tory przywrócono kolejki, obsługiwane przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, a dzięki staraniom Powiatu Nowodworskiego oraz PTMKŻ, Żuławska Kolej Dojazdowa ponownie z powodzeniem przewozi turystów wzdłuż Wybrzeża.

Jedna z linii obsługuje trasę SZTUTOWO – PRAWY BRZEG WISŁY, będąc nazywana "Jantar Express". Trasa prowadzi ze Sztutowa przez Stegnę Morską, Stegnę Gdańską, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo. Ostatnim przystankiem jest oczywiście prawy brzeg Wisły.

Dodaj opinię

Firma KM Studio może sfilmować wartą uwiecznienia Żuławską Kolej Wiślaną filmy reklamowe Wrocław

Żuławska Kolej Wiślana adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żuławska Kolej Wiślana, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żuławska Kolej Wiślana.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Żuławska Kolej Wiślana - telefon: +48552473672
  • Telefon 2 +48 722 239 569
  • Ulica
    Dworcowa 29
    Żuławska Kolej Wiślana mieści się przy ulicy Dworcowa 29 w Sztutowie
  • 82-100 Nowy Dwór Gdański
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żuławska Kolej Wiślana opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij