Domy podcieniowe

Tradycyjna dla Żuław budowla, która pojawiła się w regionie wraz z napływem licznych osadników z Niderlandów i prześladowanej w Holandii wspólnoty mennonitów (zresztą ludzie wyznający ten odłam protestanckiej wiary, również w Rzeczpospolitej byli raczej niemile widziani przez Kościół). Działo się to w XVI i XVII stuleciu, natomiast ocalałe do dziś domy podcieniowe pochodzą w większej części z XVIII i XIX wieku.

Najważniejszym wyróżnikiem domu podcieniowego jest obecność zamkniętego pomieszczenia na piętrze, wspartego przez rząd filarów i przylegającego centralnie do bocznej ściany lub u szczytu głównej bryły budynku. Podobno liczba słupów miała mieć ścisły związek z zamożnością gospodarza. Charakterystyczna jest również drewniana konstrukcja szkieletowa, otynkowana lub wypełniona czerwoną cegłą.

Oczywiście znaczną część domów podcieniowych na Żuławach - czy to odrestaurowanych, czy to postawionych od nowa, zgodnie z tradycyjnymi metodami - przystosowano do celów turystycznych. Przeważnie noclegowych i/lub restauracyjnych, ale niektóre można zwiedzić niczym typowe regionalne muzeum.

Tego rodzaju żywy skansen żuławski funkcjonuje np. w nie tak odległym Żelichowie. Tutejszy dom podcieniowy “Mały Holender” nie został w 100% wykończony - i było to jak najbardziej zamierzone działanie, by turyści mogli na własne oczy zobaczyć szczegóły konstrukcji, zastosowane materiały, detale wykonania dekoracji itp. Nie brakuje też domowych sprzętów i maszyn, takich samych jak używane tu setki lat temu. Ważnym punktem programu jest degustacja regionalnych wyrobów, przygotowanych według starych receptur. Chętni mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach, m.in. warzenia piwa, wędzenia wędlin, wyrabiania sera i innych żuławskich przysmaków.

Osobom zainteresowanym zaleca się kontakt telefoniczny przed przyjazdem, w celu indywidualnego umówienia terminu i ustalenia cen.

Dodaj opinię

Orientacyjne* koszty różnych programów zwiedzania i warsztatów w "Małym Holendrze" - domu podcieniowym w Żelichowie ; zajęcia dla dorosłych:

 • "Tajemnice domu podcieniowego" (oprowadzanie i zwiedzanie okolicy) - od 5 zł/os. ; dodatki: bufet z kawą i ciastem +20 zł, prezentacja starych maszyn + 3 zł
 • pokazy zabytkowych śrutowników przy pracy (1 h) - od 15 zł/os.
 • tłoczenie soku z jabłek specjalną prasą (2-3 h) - od 20 zł/os.
 • rozpoznawanie dzikich ziół i jadalnych roślin (2,5 h) - od 27 zł/os.
 • piwowarstwo (3 h) - od 74 zł/os.
 • warsztaty żuławskiego serowarstwa (3 h) - od 75 zł/os.

zajęcia dla grup szkolnych:

 • "Tajemnice domu podcieniowego" (oprowadzanie i zwiedzanie okolicy) - od 5 zł/os. ; dodatki: gra terenowa + 5 zł, herbata/sok/czekolada + 5 zł, filmy z zabytkowego projektora + 6 zł, prezentacja starych maszyn + 7 zł, ognisko + 10 zł
 • rozpoznawanie dzikich ziół i jadalnych roślin (1-2 h) - od 18 zł/os.
 • przyrządzanie dzikich ziół i jadalnych roślin (1,5-2 h) - od 20 zł/os.
 • warzenie sera (1,5-2 h) - od 22 zł/os.
 • chleb, podpłomyki i inne wypieki (1,5-2h) - od 20 zł/os. ; za wypiekanie w piecu chlebowym, co potrwa 1,5 h dłużej, +150 zł od grupy
 • wypiekanie ciasteczek (1,5-2 h) - szarlotka od 18 zł/os. ; dodatkowo ciastka owsiane + 6 zł
 • tłoczenie soku jabłkowego (1-3 h) - od 18 zł/os. ; dodatki: herbata/sok/czekolada + 4 zł, degustacja pieczonych jabłek z orzechami włoskimi i miodem + 5 zł
 • wycieczka w teren (m.in. najgłębsza depresja Polski) - od 18 zł/os. ; dodatki: nauka rozpoznawania roślin + 5 zł, kurs ochrony przeciwpowodziowej + 6 zł
 • zajęcia edukacyjne o Żuławach i warsztaty plastyczne (1-2 h) od 20 zł/os. ; dodatkowo za napoje + 4 zł
 • zwiedzania domu i warsztaty tradycyjnego wyrabiania mydła (1-1,5 h) - od 22 zł/os.
 • zwiedzanie domu i warsztaty archeologiczno-odkrywkowe (1-2 h) - od 19 zł/os.
 • warsztaty fotograficzne ze starymi aparatami w plenerze i wywoływaniem zdjęć w ciemnicy (3 h) - od 25 zł/os.


* przy większej ilości osób - najczęściej powyżej 20 - cena powinna być niższa. Podobnie przy wybraniu kilku "programów"

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Tworzą ważną część architektonicznego krajobrazu na całych Żuławach. Pojawiły się tutaj głównie dzięki przybyszom z Holandii, zwłaszcza mocno prześladowanym tam mennonitom. Najbardziej charakterystyczne dla domów podcieniowych są wsparte na filarach pomieszczenia na piętrze, “odstające” od głównej bryły. W niektórych funkcjonują muzea regionalne i skanseny.

Domy podcieniowe adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Domy podcieniowe, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Domy podcieniowe.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Domy podcieniowe. Redakcja serwisu www.sztutowo.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5-25 zł
  Domy podcieniowe cena biletu ulgowego: 5-25 zł
 • 5-75 zł
  Domy podcieniowe cena biletu normalnego: 5-75 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Domy podcieniowe opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij