Europejskie Centrum Solidarności

Jedno z najważniejszych muzeów na mapie Trójmiasta, Polski, Europy, a może i nawet całego Zachodu. Europejskie Centrum Solidarności po prostu musiało powstać w Gdańsku. Przecież to tutaj narodził się wielki ruch społeczny, który miał niebagatelny wpływ na upadek komunizmu na naszym kontynencie.

Nowoczesna, szeroko wykorzystująca nowe zdobycze technologii ekspozycja ma zarówno w atrakcyjny sposób prezentować historię współczesną, jak też krzewić ideały stojące za Solidarnością i innymi ugrupowaniami opozycyjnymi wobec powojennych reżimów sowieckich. Kultura dialogu, otwarte i solidarne społeczeństwo, demokracja - oto misja, jaką stawia przed sobą Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawę stałą ECS podzielono na 7 części. W każdej z sal zgromadzono mnóstwo zdjęć i innych materiałów dokumentalnych oraz przedmiotów z epoki - za każdą z tych rzeczy kryje się jakaś intrygująca historia. Są też stanowiska interaktywne, w taki bądź inny sposób przybliżające realia czasów słusznie minionych. Oczywiście w Europejskim Centrum Solidarności systematycznie urządzane są kolejne wystawy czasowe. A także konferencje historyczno-naukowe, wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej… Ponadto ECS posiada rozbudowaną bibliotekę publiczną z książkami, filmami, nagraniami dźwiękowymi czy Wydział Zabaw - specjalną strefę dla dzieci.

Pomysł powołania instytucji, która przypominałaby historię NSZZ Solidarność, na dobre ugruntował się w 1998 roku, kiedy to powołano stosowną fundację. W 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych uroczyście podpisano Akt Erekcyjny ECS, a dwa lata później przedstawiono konkretny program nowej instytucji kultury. Jednocześnie podjęto decyzję o wybudowaniu nowej, stosownej do rangi muzeum siedziby.

Nowy, imponujący gmach Europejskiego Centrum Solidarności otwarto w 2014 r., po 3 latach prac. Na samym szczycie budynku znajduje się taras widokowy, a w środku znalazło się też miejsce na całoroczny ogród zimowy - przeznaczony do wypoczynku, spotkań towarzyskich oraz działalności artystycznej.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku:

 • bilety normalne 20 zł ; z przewodnikiem-kuratorem wystawy 25 zł
 • bilety ulgowe 15 zł ; z przewodnikiem-kuratorem wystawy 20 zł
 • bilety grupowe (od 11 osób) - normalne 18 zł/os., ulgowe 12 zł/os.
 • bilet rodzinny (maks. 2+3) - 55 zł

Wstęp do Wydziału Zabaw - w zależności od wariantu 5-20 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Nowoczesne muzeum i prężnie działająca instytucja kultury. Europejskie Centrum Solidarności w atrakcyjny sposób pokazuje historię współczesną, prowadzi też szereg działań naukowych i edukacyjnych. Wartościowe pamiątki, mnóstwo multimediów, interaktywne stanowiska - wizyta w ECS pozwoli poczuć, jakimi wartościami kierowała się Solidarność i podobne jej ruchy społeczne.

Europejskie Centrum Solidarności adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Europejskie Centrum Solidarności, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Europejskie Centrum Solidarności.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Europejskie Centrum Solidarności. Redakcja serwisu www.sztutowo.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5-20 zł
  Europejskie Centrum Solidarności cena biletu ulgowego: 5-20 zł
 • 20-25 zł
  Europejskie Centrum Solidarności cena biletu normalnego: 20-25 zł
 • 55 zł
  Europejskie Centrum Solidarności cena biletu rodzinnego: 55 zł
 • Grupowy 12-18 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Europejskie Centrum Solidarności opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij