Fontanna Neptuna

  • Adres Długi Targ
    80-831 Gdańsk
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wspaniały zabytek i jedna z wizytówek całego Trójmiasta. Fontanna Neptuna w Gdańsku powstała w pierwszej połowie XVII stulecia, z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta - Bartłomieja Schachmanna. Efektowny pomnik symbolizujący nierozerwalny związek Gdańska z morzem zaprojektował Abraham van den Blocke'a. Z kolei wykonaniem Neptuna zajęli się Johann Rogge oraz Peter Husen z Augsburga.

Fontanna Neptuna zdobi gdański Długi Targ i Drogę Królewską od 1633 roku - warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwsze prace projektowe zaczęły się aż 27 lat wcześniej. Manierystyczną rzeźbę zgrabnie wkomponowano w otoczenie - oglądana od frontu wpisuje się w fasadę Dworu Artusa, ze strony Bramy Zielonej ładnie wyróżnia się na tle Ratusza Głównego Miasta i wylotu ulicy. Ważne jest również pochylenie głowy przez Neptuna, gdyż w przeciwległych kamienicach rezydowali polscy królowie wizytujący Gdańsk.

W latach 1757-1761 fontanna przeszła poważną modernizację w stylu rokoko. Cokół i misa fontanny zyskały mnóstwo drobnych, kunsztownych dekoracji - w większości wizerunków morskich stworzeń. Z kolei zdobiona krata otaczająca całość wzbogaciła się o państwowe godła i miejskie herby.

Naturalnie z Fontanną Neptuna w Gdańsku wiąże się wiele interesujących opowieści i przesądów. Według miejscowych, antyczny bóg morza miał spory udział w powstaniu… lokalnej nalewki Goldwasser. Otóż drobne, złociste płatki w ziołowym likierze wzięły się stąd, że oburzony wrzucaniem monet do gdańskiej fontanny Neptun rozbił złoto w drobny mak swoim trójzębem. Z kolei według sporej grupy Kaszubów każdy, kto odwiedza Gdańsk po raz pierwszy, powinien kusznąc Krësztofa w rzëc - czyli pocałować Neptuna na fontannie tam, gdzie plecy tracą swoją swoją szlachetną nazwę.

Mini przewodnik

Symbol Gdańska i jeden z najpiękniejszych zabytków w całym Trójmieście. Fontanna Neptuna powstawała w latach 1606-1633, a w połowie XVIII w. przeszła poważną modernizację. W efekcie stanowi architektoniczną mieszankę manieryzmu i rokoko. Pomnik zaprojektowany przez Abrahama van den Blocke’a efektownie wpisuje się reprezentatywne otoczenie Starego Miasta.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
27.08.2019 11:52

Byłam rok temu w Gdańsku i mam nawet zdjęciem przy tej fontannie- pomniku Neptuna.

Dodaj komentarz
Lokalizacja