Fontanna Neptuna

Wspaniały zabytek i jedna z wizytówek całego Trójmiasta. Fontanna Neptuna w Gdańsku powstała w pierwszej połowie XVII stulecia, z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta - Bartłomieja Schachmanna. Efektowny pomnik symbolizujący nierozerwalny związek Gdańska z morzem zaprojektował Abraham van den Blocke'a. Z kolei wykonaniem Neptuna zajęli się Johann Rogge oraz Peter Husen z Augsburga.

Fontanna Neptuna zdobi gdański Długi Targ i Drogę Królewską od 1633 roku - warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwsze prace projektowe zaczęły się aż 27 lat wcześniej. Manierystyczną rzeźbę zgrabnie wkomponowano w otoczenie - oglądana od frontu wpisuje się w fasadę Dworu Artusa, ze strony Bramy Zielonej ładnie wyróżnia się na tle Ratusza Głównego Miasta i wylotu ulicy. Ważne jest również pochylenie głowy przez Neptuna, gdyż w przeciwległych kamienicach rezydowali polscy królowie wizytujący Gdańsk.

W latach 1757-1761 fontanna przeszła poważną modernizację w stylu rokoko. Cokół i misa fontanny zyskały mnóstwo drobnych, kunsztownych dekoracji - w większości wizerunków morskich stworzeń. Z kolei zdobiona krata otaczająca całość wzbogaciła się o państwowe godła i miejskie herby.

Naturalnie z Fontanną Neptuna w Gdańsku wiąże się wiele interesujących opowieści i przesądów. Według miejscowych, antyczny bóg morza miał spory udział w powstaniu… lokalnej nalewki Goldwasser. Otóż drobne, złociste płatki w ziołowym likierze wzięły się stąd, że oburzony wrzucaniem monet do gdańskiej fontanny Neptun rozbił złoto w drobny mak swoim trójzębem. Z kolei według sporej grupy Kaszubów każdy, kto odwiedza Gdańsk po raz pierwszy, powinien kusznąc Krësztofa w rzëc - czyli pocałować Neptuna na fontannie tam, gdzie plecy tracą swoją swoją szlachetną nazwę.

Dodaj opinię

Symbol Gdańska i jeden z najpiękniejszych zabytków w całym Trójmieście. Fontanna Neptuna powstawała w latach 1606-1633, a w połowie XVIII w. przeszła poważną modernizację. W efekcie stanowi architektoniczną mieszankę manieryzmu i rokoko. Pomnik zaprojektowany przez Abrahama van den Blocke’a efektownie wpisuje się reprezentatywne otoczenie Starego Miasta.

Fontanna Neptuna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fontanna Neptuna, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fontanna Neptuna.
  • Ulica
    Długi Targ
    Fontanna Neptuna mieści się przy ulicy Długi Targ w Sztutowie
  • 80-831 Gdańsk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fontanna Neptuna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij