Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach

Świątynia o historii sięgającej daleko w średniowiecze. Najstarszymi elementami są bez wątpienia… fundamenty, niewidoczne dla postronnych obserwatorów. W 1639 gotycki kościół rozebrano, jednak po ponad 200 latach na jego podstawach wybudowano nowy, również jednonawowy przybytek. Neogotycki, a zatem całkiem zbliżony formą do pierwszego kościoła.

Zabytek, który można dziś podziwiać, pochodzi z 1840 roku. Współczesny kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żuławkach od oryginału różni przede wszystkim mała, strzelista wieżyczka. Warto wspomnieć, że część elementów konstrukcji i wyposażenia jest dużo starsza od kościelnych murów. Bodaj najciekawsza jest XVII-wieczna figura anioła, na której wspiera się ukończona w 1849 r. ambona. Wyróżniają się także ołtarze (główny i dwa boczne), udekorowane rzeźbami powstałymi w XVIII stuleciu.

Bogatymi zdobieniami - w stylu rokoko - odznacza się też obudowa chrzcielnicy, podtrzymywanej przez kolejną figurę anioła. Godny uwagi jest również umieszczony centralnie krucyfiks, wyrzeźbiony w drugiej połowie XVIII w. Z tego samego okresu pochodzą również… belki tęczowe, symbolicznie oddzielające prezbiterium kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny od części przeznaczonej dla wiernych. Znawcy tematu polecają zobaczyć (i posłuchać) kościelne organy z 1938 r.

Dodaj opinię

Neogotycki zabytek, postawiony w 1840 roku na fundamentach zburzonego w 1639 r. gotyckiego kościoła. Świątynia pod wezwaniem Narodzenia NMP jest godna polecenia turystom - zwłaszcza miłośnikom sztuki sakralnej - dzięki bogatemu, niejednokrotnie starszemu niż budowla wyposażeniu: rzeźbie anioła pod amboną, figurom na ołtarzach czy rokokowej chrzcielnicy.

Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij