Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy

Murowany zabytek z późnego średniowiecza - gotycką, jednonawową świątynię z płaskim stropem z drewna wzniesiono w 1348 roku (również na XIV wiek datuje się powstanie tutejszego cmentarza). Przybytek posiada kilka potencjalnie interesujących elementów wyposażenia.

Najstarszym z nich jest dzwon odlany w 1590 r. przez Gerda Benningka - tego samego rzeźbiarza, który zaprojektował i wykonał słynnego Neptuna z gdańskiego rynku. Klosz jest bogato zdobiony, widać na nim m.in. herb miejscowości (niedźwiedź wspinający się na drzewo), sylwetki wojowników ze wzniesionymi mieczami, postacie aniołów, inicjały i liczne sentencje. Dzwon został poważnie uszkodzony w 1945 r. i od tego czasu można go oglądać w przedsionku.

Drugą z istotniejszych rzeczy są kościelne organy - piękny instrument zbudował w 1753 r. fromborczyk Paul Frölich (z tego okresu pochodzą m.in. rokokowe ozdoby), a w 1914 r. powiększył i przebudował elbląski mistrz Eduard Wittek. Co roku 20 lipca w kościele św. Jakuba odbywają są koncerty organowe, organizowane przez władze gminy Stegna oraz Filharmonię Bałtycką.

Godnymi szczególnej uwagi dziełami sztuki sakralnej są także ambona z XVII stulecia oraz trzy ołtarze z XVIII i XIX w. (częściowo oryginalne, częściowo zrekonstruowane po II Wojnie Światowej). Wszystkie posiadają liczne, barokowe i/lub gotyckie dekoracje. Warto przyjrzeć się także ocalałym pozostałościom po fresku na tylnej ścianie prezbiterium.

Dodaj opinię

Gotycki zabytek z połowy XIV w., zbudowany z czerwonej cegły. W podobnym czasie powstał też cmentarz. Kościół warto zobaczyć ze względu na historyczne wyposażenie. Do tego grona zaliczają się dzwon z 1590 r. (autorstwa Gerda Bennigka, twórcy gdańskiego Neptuna), pełne rokokowych ozdób organy (1753) oraz ambona i ołtarze (XVIII-XIX w.) w barokowym i gotyckim stylu.

Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Jakuba w Niedźwiedzicy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij