Latarnia Morska

To właśnie z niej, jak i z pancernika „Schleswig-Holstein“ padły pierwsze strzały na pozycje polskich obrońców Westerplatte.Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port (ul. Przemysłowa 6A) do dzisiaj nosi na swych murach ślady odpowiedzi polskiej artylerii. Wzniesiona w 1893 r. na wzór nie istniejącej już dziś latarni zbudowanej w Cleveland nad Jeziorem Erie, sięgająca 27 m wysokości, znana jest także z tego, że wyposażono ją w niezwykły zegar - Kulę Czasu zamontowaną na jej maszcie.

5 minut przed południem kulę wciągano do połowy masztu, za 2 minuty 12 na jego szczyt, a w samo południe sygnał biegnący linią telegraficzną z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Berlinie zwalniał mechanizm i kula zjeżdżała w dół. Dzięki temu kapitanowie statków stojących na redzie i wszędzie tam, gdzie kula była widoczna mogli dokładnie ustawić chronometry okrętowe. Kulę usunięto z latarni w 1929 r., ale w 2008 r. została ponownie zamontowana.

Kilka lat wcześniej zamkniętą w 1984 r. latarnię otwarto jako pomnik architektury, techniki i historii. W jej wnętrzach można oglądać wystawę „Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków“, a z tarasu kontemplować wspaniałe widoki na Westerplatte, Port Gdański, Trójmiasto i całą Zatokę Gdańską oraz Mierzeję Helską.

Dodaj opinię

Jako pierwsza nad Bałtykiem emitowała światło elektryczne. Wybudowana w 1893 roku, wzorowana na latarni nad Jeziorem Erie w Cleveland. Pierwowzoru gdańskiej wieży, liczącej 27 metrów wysokości, już nie ma. Latarnia Charakterystycznym elementem gdańskiej latarni jest Kula Czasu - nietypowy w formie i działaniu czasomierz zamocowany na maszcie wieży.

Latarnia Morska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Latarnia Morska, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Latarnia Morska.
Ceny biletów / cennik wejść do Latarnia Morska. Redakcja serwisu www.sztutowo.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 6 zł
    Latarnia Morska cena biletu ulgowego: 6 zł
  • 10 zł
    Latarnia Morska cena biletu normalnego: 10 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Latarnia Morska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij