Żuławska Kolej Wiślana

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Początkowo była to kolejka konna. Pierwszy 5 kilometrowy odcinek, wybudowano w 1891 roku. Niebawem w 1899 roku, powstało Towarzystwo Akcyjne Kolei Wąskotorowych Prowincji Zachodniopruskiej, które energiczniej budowało sieć. Odcinek 45 kilometrowy łączący Sztutowo z Gdańskiem wybudowano w 1905 roku. Trasa ta miała przeprawę promową Mikoszewo - Świbno, a potem w czasie wojny przedłużono linię do Krynicy Morskiej.

Po wojnie w skutek zalania Żuław przez Niemców 2/3 sieci znalazło się pod wodą. Z 38 mostów, tylko 13 było w miarę sprawnych. Po odbudowie kolejka służyła przez wiele lat, aż w 1992 roku, kiedy całkowicie wstrzymano kursy.

Wąskotorową kolej o szerokości torów 750 mm, która łączyła miasteczka Żuław Wiślanych, ostatecznie zlikwidowano w 1996 r. Po 8 latach przerwy, na tory przywrócono kolejki, obsługiwane przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, a dzięki staraniom Powiatu Nowodworskiego oraz PTMKŻ, Żuławska Kolej Dojazdowa ponownie z powodzeniem przewozi turystów wzdłuż Wybrzeża. Główna baza mieści się w Nowym Dworze Gdańskim, ale stacje i przystanki znajdują się w wielu miejscowościach w regionie.

Jedna z linii obsługuje trasę SZTUTOWO – PRAWY BRZEG WISŁY, będąc nazywana "Jantar Express". Trasa prowadzi ze Sztutowa przez Stegnę Morską, Stegnę Gdańską, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo. Ostatnim przystankiem jest oczywiście prawy brzeg Wisły.

Mini przewodnik

Relikt transportowy z przełomu XIX i XX wieku, dzięki zmodernizowanemu taborowi oraz wyremontowanym torom zapewniający wyjątkowe wrażenia z podróży. ŻKW kursuje w czasie letnich wakacji bądź na indywidualne zamówienie. Wąskotorówka liczy ponad 45 km szyn - od prawego brzegu ujścia Wisły, prawie nad Zalew Wiślany oraz na południe do Nowego Dworu Gdańskiego i Tui.

Blogi

Firma KM Studio może sfilmować wartą uwiecznienia Żuławską Kolej Wiślaną filmy reklamowe Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja