Muzeum dziejów regionu i wielotematyczna pracownia kulturalno-edukacyjna. Tym samym zwiedzając Żuławski Park Historyczny goście łączą rzeczy przyjemne z podwójnie pożytecznymi.
Część wystawową tworzą 4 bogate ekspozycje z oryginalnymi przedmiotami, szczegółowymi modelami, zdjęciami, prawdziwymi dokumentami, filmami czy planszami informacyjnymi. Działy Żuławskiego Parku Historycznego to:
Działają tu również "Muzeum Opowieści" zbierające świadectwa przeszłości przekazane w najróżniejszej formie przez mieszkańców Żuław, a także czytelnia i archiwum lokalnego księgozbioru, kompletowanego przez Klub Nowodworski. Dodatkowo w ŻPH organizowane są zróżnicowane gry muzealne, spotkania oraz warsztaty (np. Pracownia Kuchni Regionalnej czy Krajowe Centrum Społecznej Edukacji Przeciwpowodziowej). Instytucja ma swoją siedzibę w zabytkowej, gruntownie wyremontowanej serowni z przełomu XIX i XX stulecia. Pierwotnie jej właścicielem był potentat i innowator w branży mleczarskiej, Leonhard Krieg.
Żuławski Park Historyczny posiada jeszcze oddział w nieodległym Żelichowie. To pozostałości po protestanckim cmentarzu, założonym w 1639 r. na terenie katolickiej parafii przez wspólnoty protestanckie (luteran, mennonitów) z kilkunastu okolicznych osad. Cmentarz 11 Wsi tworzy niespełna 100 nagrobków - kamieni polnych bądź steli - z XVII i XVIII wieku, pochodzących z różnych stron Żuław.
Bilety wstępu do Żuławskiego Parku Historycznego:
Muzeum i przy okazji placówka kulturalno-oświatowa, prezentująca historię oraz dorobek regionu. Ekspozycję Żuławskiego Parku Historycznego podzielono na 4 intrygujące tematy, a kolejne już są w przygotowaniu. W murach zabytkowej serowni z przełomu XIX i XX wieku odbywają się także wielotematyczne warsztaty i zajęcia edukacyjne z wielu ciekawych dziedzin.