Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Muzeum dziejów regionu i wielotematyczna pracownia kulturalno-edukacyjna. Tym samym zwiedzając Żuławski Park Historyczny goście łączą rzeczy przyjemne z podwójnie pożytecznymi.

Część wystawową tworzą 4 bogate ekspozycje z oryginalnymi przedmiotami, szczegółowymi modelami, zdjęciami, prawdziwymi dokumentami, filmami czy planszami informacyjnymi. Działy Żuławskiego Parku Historycznego to:

 • “Stolica Żuław. Delta Wisły” - o historii i najważniejszych postaciach, które w jakiś sposób zasłużyły się dla Żuław. Najciekawsze eksponaty to koło młyńskie z młyna Otto Schlengera (największego w całym regionie) i ocalały z pożarów fragment wiatraka odwadniającego z Ostaszewa.
 • “Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów - niderlandzkiej mniejszości religijnej” - część stworzona przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Holenderskiej.
 • “Magazynek strażnika wałowego” - wgląd w dawną holenderską strażnicę przeciwpowodziową, która - jak się okazuje - nie różni się tak znacznie od współczesnych.
 • “Strych pełen osobliwości” - powszechne niegdyś w użyciu, obecnie już niewykorzystywane rzeczy z wielu kategorii: sprzęty rolnicze, artykuły AGD i RTV, wyposażenie pszczelarskie czy warsztatu stolarskiego.

Działają tu również "Muzeum Opowieści" zbierające świadectwa przeszłości przekazane w najróżniejszej formie przez mieszkańców Żuław, a także czytelnia i archiwum lokalnego księgozbioru, kompletowanego przez Klub Nowodworski. Dodatkowo w ŻPH organizowane są zróżnicowane gry muzealne, spotkania oraz warsztaty (np. Pracownia Kuchni Regionalnej czy Krajowe Centrum Społecznej Edukacji Przeciwpowodziowej). Instytucja ma swoją siedzibę w zabytkowej, gruntownie wyremontowanej serowni z przełomu XIX i XX stulecia. Pierwotnie jej właścicielem był potentat i innowator w branży mleczarskiej, Leonhard Krieg.

Żuławski Park Historyczny posiada jeszcze oddział w nieodległym Żelichowie. To pozostałości po protestanckim cmentarzu, założonym w 1639 r. na terenie katolickiej parafii przez wspólnoty protestanckie (luteran, mennonitów) z kilkunastu okolicznych osad. Cmentarz 11 Wsi tworzy niespełna 100 nagrobków - kamieni polnych bądź steli - z XVII i XVIII wieku, pochodzących z różnych stron Żuław.

Dodaj opinię

Bilety wstępu do Żuławskiego Parku Historycznego:

 • normalny 4 zł
 • ulgowy 2 zł
 • na pokaz filmu "Naznaczeni krajobrazem" - normalne 2 zł, ulgowe 1 zł
 • usługa przewodnicka - 40 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Muzeum i przy okazji placówka kulturalno-oświatowa, prezentująca historię oraz dorobek regionu. Ekspozycję Żuławskiego Parku Historycznego podzielono na 4 intrygujące tematy, a kolejne już są w przygotowaniu. W murach zabytkowej serowni z przełomu XIX i XX wieku odbywają się także wielotematyczne warsztaty i zajęcia edukacyjne z wielu ciekawych dziedzin.

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Redakcja serwisu www.sztutowo.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 2-3 zł
  Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim cena biletu ulgowego: 2-3 zł
 • 4-6 zł
  Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim cena biletu normalnego: 4-6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij