Sztutowo

Wieś gminna w województwie pomorskim i powiecie nowodworskim. Sztutowo w 2006 roku, posiadało 2988 mieszkańców. Miejscowość położona na Żuławach w odległości niespełna 2 kilometrów od Bałtyku oraz Zalewu Wiślanego.

Od XIII wieku, właścicielami regionu byli Krzyżacy, a w 1432 roku, powstała tam karczma na szlaku pocztowym łączącym Gdańsk z Królewcem. W następnych latach, była tam również duża stadnina koni Zakonu Krzyżackiego. Po wojnie 13 - letniej i pokoju toruńskim w 1466 roku, Sztutowo wróciło do Polski. Miejscowość zaszczycił w 1716 roku, car Piotr Wielki, a inna znaną osobą był dzierżawca majątku, filozof Artur Schopenhauer. Po I rozbiorze wieś należała do Prus. Wolne Miasto Gdańsk obejmowało w latach 1920 - 1939, również Sztutowo. 2 września 1939 roku, przywieziono 250 Polaków, działaczy polonijnych z Gdańska, rozpoczynając najtragiczniejszą historię Sztutowa - niemiecki obóz koncentracyjny "KL Stutthof". Po wojnie od 1945 roku, Sztutowo należy ponownie do Polski.

Dodaj opinię
Sztutowo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sztutowo, zobacz gdzie w Sztutowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sztutowo.
  • 82-110 Sztutowo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sztutowo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij